PROJEKTY

Erasmus+

Ve dnech 8. a 9. 4. 2025 se patnáct dětí a tři pedagogové z naší školky vydaly spolu s dětmi a pedagogy z MŠ Pohádka na Slovensko do MŠ Šťastná, kde již třetím rokem probíhá spolupráce v rámci projektu Erasmus+.

Hodnocení a výsledek mobility:
Mobilita byla zahájena formou videohovorů mezi zapojenými mateřskými školami, které umožnily první kontakt mezi dětmi a pedagogy zúčastněných institucí. Vzhledem k tomu, že přijímací škola je do spolupráce zapojena již třetím rokem, staly se videokonference přirozeným nástrojem pro plánování aktivit, výměnu informací a přiblížení jazykových i kulturních rozdílů. Děti tak získaly základní povědomí o digitálních formách komunikace a osvojily si prvky mezikulturního porozumění. Aktivně se snažily porozumět slovenskému jazyku, čímž se v reálném kontextu rozvíjely jejich jazykové i ICT kompetence.
Po příjezdu do Bratislavy proběhlo formální přivítání všech účastníků, představení bezpečnostních pravidel a programu. Následovalo neformální seznamování dětí pomocí her a aktivizačních metod vedených v českém i slovenském jazyce. Děti se spontánně zapojovaly do společných činností, komunikovaly ve svém mateřském i cizím jazyce a přirozeně si osvojovaly prvky jiného kulturního prostředí. Tím docházelo k rozvoji interkulturního dialogu a podpoře kompetence k vícejazyčnosti i kulturnímu povědomí.
Program byl zaměřen na pohyb a sociální interakci, a inspirována konceptem olympijských her. Mezinárodní týmy dětí plnily sportovní úkoly, které rozvíjely hrubou motoriku, posilovaly týmového ducha a vzájemné povzbuzování. Děti zažily radost z pohybu a spolupráce, zatímco pedagogové si vyměňovali zkušenosti, sdíleli příklady dobré praxe a diskutovali o různých formách práce s dětmi. Tím došlo také k podpoře profesních kompetencí pedagogických pracovníků.
Součástí programu bylo učením založené na zkušenosti a poznávání města svých kamarádů formou edukační aktivity, mezi které patřila například návštěva hradní zahrady prohlídka Bratislavského hradu. Tyto aktivity vedly k prohloubení poznatků o městě Bratislava a jeho historických památkách. Děti se učily orientovat v prostoru, zlepšovaly své jazykové dovednosti, vnímaly kulturní odlišnosti a rozvíjely schopnost spolupráce v novém prostředí.
V rámci environmentální výchovy děti navštívily Ekopark, kde se aktivně zapojily do péče o zvířata a pohybových her v přírodním prostředí. Tyto činnosti podporovaly nejen vztah k přírodě, ale také odvahu, sebevědomí a schopnost překonávat překážky. Děti se učily spolupracovat, projevovaly zájem o živou přírodu a skrze zážitkové učení posilovaly své sociální dovednosti a kompetence k učení.

Závěrečné zhodnocení:
Celkově lze konstatovat, že plánované vzdělávací cíle byly naplněny. Mobilita přispěla k rozvoji jazykových, komunikačních a digitálních kompetencí dětí, posílila mezinárodní spolupráci a profesní výměnu mezi pedagogy, a umožnila účastníkům seznámit se s inkluzivními metodami výuky v zahraničním vzdělávacím systému. Na základě zpětné vazby dětí i pedagogů byla akce hodnocena velmi pozitivně a potvrdila význam a přínos mezinárodních mobilit v oblasti předškolního vzdělávání.


Škola je zapojena do programu ERASMUS+ a je členem konsorcia statutárního města Brna. 

  • 23.-24.3.2023 se paní ředitelka zúčastnila stínování ředitelek mateřských škol v Bratislavě

Mateřská škola Sedmikráska se společně s Mateřskou školou Pohádka z Bohunic vydala na dvoudenní vzdělávací pobyt do slovenské Bratislavy. Vzdělávací program proběhl na konci dubna 2023. Pobytu se zúčastnilo 12 předškoláků z Židenic a 20 z Bohunic.

Ve spolupráci s Mateřskou školou Šťastná z Bratislavy byl pro děti připraven vzdělávací program. První den byl zaměřený na ekologii. Pro děti bylo připraveno pět stanovišť, které se týkaly tohoto tématu. Děti byly rozděleny do pěti československých týmů a plnily připravené úkoly. Například třídily odpad, povídaly si o koloběhu vody, poznávaly jarní květiny a hledaly rozdíly v českých a slovenských názvech nebo pro ně bylo připraveno stanoviště s ročními obdobími. Druhý den byl zaměřen na polytechnickou výchovu. Pro děti byly připraveny kamínky, které si podle své fantazie pokreslily.

Vzdělávací program byl doplněn o poznávání města a jeho okolí. Děti jely vláčkem na Bratislavský hrad a druhý den jely lodí po řece Dunaj na zříceninu hradu Děvín.

  • 6.-15.10.2023 se paní ředitelka zúčastnila stínování ředitelek mateřských škol v Barceloně

Mateřská škola se zapojila do projektu „Sedmikráska čte dětem“, který je spolufinancován městskou částí Brno-Židenice.